X’e (Twitter) Kimlik Doğrulama Dönemi Geldi: Sahte Hesapların Sonu Geliyor!

X’e (Twitter) Kimlik Doğrulama Dönemi Geldi: Sahte Hesapların Sonu Geliyor!

X’e (Twitter) Kimlik Doğrulama Dönemi Geldi: Sahte Hesapların Sonu Geliyor!

Sosyal medya dünyasında sahte hesaplara ve kimlik hırsızlığına son vermek amacıyla X'in öncülüğünü yaptığı kimlik tabanlı doğrulama döneminin kullanıcılar üzerinde nasıl bir etkisi olacak? İşte yeni dönemin detayları!


Eski adıyla Twitter olarak bilinen X, kimlik doğrulama süreçlerini güçlendirmek için İsrailli şirket Au10tix ile ortaklık kurdu. Doğrulama sürecinde Au10tix, kullanıcı verilerinin 30 güne kadar saklanabileceğini belirtiyor. Ancak bu özellik henüz Avrupa Birliği (AB),Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ve Birleşik Krallık'ta mevcut değildir. Bunun nedeni bu bölgelerdeki katı veri koruma düzenlemeleri olabilir. 


Platform X, kimlik doğrulamanın temel amacının sahteciliği önlemek olduğunu vurguluyor.Bu, kullanıcıların yaşa uygun içeriğe erişimini daha güvenilir hale getirirken spam ve kötü amaçlı hesaplara karşı ek koruma sağlar.


Kimlik doğrulamanın faydaları nelerdir? 


Kimlik doğrulama sürecini tamamlayan kullanıcılar çeşitli avantajlardan yararlanacak: 


Hesabın resmi bir kimlikle doğrulandığını belirtmek için kullanıcının profiline mavi bir doğrulama rozeti eklenecek. Doğrulanmış hesap, X destek süreçlerinde öncelik alır. hesap sahibi, doğrulama bilgilerini kaybetmeden kullanıcı adlarını sık sık değiştirebilmektedir. özellikle gelecekteki X işlevlerinden yararlanacaktır. Ancak bu avantajların da bir bedeli var. Şu an için sadece ödeme yapan kullanıcılara sunulan bu özellik, Türkiye'de aylık 150 TL, ABD'de ise 8 dolar karşılığında kullanılabiliyor.