ChatGPT’nin akıllara zarar maliyeti!

ChatGPT’nin akıllara zarar maliyeti!

ChatGPT’nin akıllara zarar maliyeti!

ChatGPT Nedir?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen bir yapay zeka modelidir. GPT, "Generative Pre-trained Transformer" kelimelerinin kısaltmasıdır. Bu model, büyük bir veri kümesi üzerinde önceden eğitilmiştir ve doğal dil işleme, metin üretimi, çeviri, makine öğrenimi ve diğer yapay zeka alanlarındaki birçok görevde kullanılabilir. GPT-3.5 olarak da bilinir, çünkü GPT-3 modelinin bir varyasyonudur ve daha büyük ve daha iyi bir performans sergiler. ChatGPT, insanlarla doğal bir dilde iletişim kurabilir ve birçok farklı konuda yardımcı olabilir.

ChatGPT rekor masraflara ulaşıyor

Yapılan analizlere göre ChatGPT hizmetinin sürdürülmesi günlük ortalama 700 bin dolarlık bir maliyet çıkarıyor. Bu da aylık olarak 21 milyon dolar civarında bir maliyet demek. Genelde bu yüksek rakamlar farklı hizmetler sunan platformlarda görülür ancak ChatGPT’nin sadece sohbet robotu olması da diğer bir ilginç konu.


Oluşan maliyet ChatGPT-3 modeli tabanlı hesaplanmış. ChatGPT-4 modelinin devreye girmesiyle bu rakam daha da artabilir. Nvidia H100 hızlandırıcılarının stok sıkıntısı nedeniyle karaborsaya düşmüş olması da diğer bir sorun.


Analiz sadece ChatGPT odaklı olsa da benzer yapay zekâ robotlarını işletmek de yüksek maliyetler gerektirecek. Microsoft yakın dönemde Athena adını verdiği bir üretken yapay zekâ yongası geliştirerek maliyetleri azaltmaya çalışacak.